هجرت حضرت رسول اکرم(ص) از مکه به مدینه

امروز سالروز هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه بود که با پیشرفت ‏سریع اسلام در شهر یثرب، مقدمات هجرت رسول خدا(ص)و مسلمانان مکه بدان شهر فراهم شد. زیرا مشرکین مکه روز به روز دایره فشار و شکنجه را به مسلمانان تنگتر کرده و آنها را بیشتر می ‏آزردند تا جایى که به گفته مورخین بعضى را از دین خارج کردند.

 رسول خدا(ص)نیز در مشکل عجیبى گرفتار شده بود از طرفى ابیطالب و خدیجه دو پشتیبان و حامى داخلى و خارجى خود را از دست داده و این دو حادثه دشمنان را نسبت ‏بدان حضرت بى باک‏تر و جسورتر ساخته بود و از طرف دیگر دیدن و شنیدن این مناظر رقتبارى را که مشرکین نسبت‏ به پیروانش انجام می دادند طاقتش را کم کرده و از جانب خداى تعالى نیز مامور به تحمل و صبر می بود.

 نفوذ اسلام در شهر یثرب فرج و گشایش بزرگى براى رسول خدا(ص)و مسلمانان بود و پیغمبر خدا(ص)به مسلمانان دستور داد هر یک از شما که تحمل آزار اینان را ندارد به نزد برادران خود که در شهر یثرب هستند، برود.

چند حدیث از پیغمبر اکرم(ص):

پیغمبر اکرم، حضرت محمّد مصطفی (صلی الله علیه وآله) می‌‌فرمایند:

1. آن کس که سکوت کند، نجات می یابد.
منبع : کنزالعُمّال،ج٣ /ص٣۵١ ، حدیث۶٨٩٠.

2. هر کس به مرد یا زن مۆمنه‌‌ای تهمت بزند یا درباره او چیزی بگوید که او مبرّا از آن است. (اولیاء الهی می‌‌گویند: حتّی اگر فرض هم کردی، تا یقین حاصل نشود نباید بگویی.) عزّوجلّ او را در روز رستاخیز بر تلّی از آتش قرار می‌‌دهد تا اینکه از حرف خود درباره آن شخص برگردد.

 ظاهر امر این است که خدا «اشدّ المعاقبین» است؛ یعنی به شدّت منتقم است، معنایش اینجا معلوم می‌‌شود. ذوالجلال و الاکرام برای کسانی که تهمت می‌‌زنند، شدید عقاب می‌‌کند».

منبع:[البحار: 75 / 194 / 5.]

3. بی تردید مخوف ترین چیزی که از آن بر شما بیمناکم،شرک اصغر است. پرسیدند:«ای رسول خدا ! شرک اصغر کدام است؟» فرمود:« ریا. خداوند عزوجل در روز رستاخیز هنگامی که جزای عمل بندگانش را می دهد،[به ریاکاران] می گوید: بروید نزد آنان که برایشان ریا می کردید و ببنید آیا پاداش اعمال خود را نزد آنان می یابید؟»

منبع : عُدّۃ الدّاعی٬ص٢٢٨

4. ریا کار چهار نشانه دارد:

 1- هنگامی که کسی نزد اوست به عبادت خدا حریص است.

2- در تنهایی تنبل وبی حال است.

3- در همه ی امورش به دنبال ستایش دیگران است.

4- با تمامی توان در نیکوکارکردن ظاهرش می کوشد.

  منبع : تحف العقول٬ چاپ جامعه مدرسین٬ ص22

منبع: بیتوته وحدیث و آوینی

/ 2 نظر / 19 بازدید
عماد

سلام. خسته نباشید. وب جالبی دارید. تبریک میگم بهتون. خیلی زحمت کشیدید.

3388

سلام .اگه میشه وبمو با عنوان فرهنگیان داراب لینک کنید.و به دوستانتونم بگید که لینکش کنند.یه سوال دارم؟در دانشگاه فرهنگیان در رشته ی علوم تربیتی درس زبان انگلیسی و ریاضی سخته؟