از امام سجاد(ع) باید درس گرفت که اگر مسئول شدیم کار مردم را زود حل کنیم

 

حجت الاسلام والمسلمین چهری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان گیلان در تاریخ 28 آبان ماه ساعت 8:15 در گفتگویی زنده با برنامه صبح و نشاط شبکه باران به تحلیل و معرفی سبک زندگی اسلامی از دیدگاه امام سجاد(ع) در 4 مرحله پرداختند.

مسئول نهاد دانشگاه فرهنگیان گفتند: مرحله اول زمانی است که امام سجاد(ع) در بستر بیماری اند که همین عامل باعث حفظ حضرت و باقی ماندن حجت خدا بر روی زمین می شود بطوری که در واقعه کربلا زمانی فرا می رسد و شمر به طرف خیمه امام سجاد(ع) می رود تا حضرت را به شهادت برساند ولی حمید ابن مسلم که از یاران بود از این کار جلوگیری می کند.

ایشان مرحله دوم نقش امام را زنده نگه داشتن قیام اباعبدا... الحسین دانستند و افزودند که امام بعد از واقعه کربلا 32 سال زنده بودند و امکان نبود آبی را میل کنند ولی سلامی بر امام حسین(ع) و لب تشنگان کربلا نفرستند. در حقیقت این کار و گریه برای امام و یارانش از سنت های حضرت بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین چهری در ادامه صحبت هایشان به تبیین مرحله سوم پرداختند و بیان داشتند که این مرحله نقش امام و حضور ایشان در بین اسراء بوده و  اکثر راویان تاریخ و مقتل نویسان نوشته اند که تنها مرد در بین اسراء امام سجاد(ع) است و اسارت حضرت به گونه ای بوده که بدن و دستانشان را با زنجیر و طناب به شتر بسته بودند و آنقدر امام بیمار بودند که قدرت تحمل این سنگینی را نداشتند و فشار زیادی بر ایشان وارد می شد.

ایشان مرحله چهارم نقش امام را در روشنگری حضرت توسط خطبه ها دانستند و اضافه کردند که امام در پاسخ جارچیانی که سر و صدا می کردند و می گفتند: ای مردم بیایید و خارجی ها را ببینید، با صراحت و محکم می فرمایند: هر کس مرا می شناسد که می شناسد ولی اگر کسی مرا نمی شناسد بداند که من پسر پیغمبر خدایم. آیا من خارجی ام؟ من از دین خدا خارج شده ام یا شما که فرزند خدا را شهید کرده اید؟ این روشنگری ها بود که باعث شد تا مردم کوفه حالت حماسی و اعتقاداتشان زنده شود و عده ای توبه کنند و سر منشاء قیام مختار شوند.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین  چهری حدیثی از امام سجاد (ع) را بیان کردند که هر کس 3 چیز را داشته باشد می تواند روز قیامت نجات دهنده او از عذاب باشد. اول آن چیزی را که خودتان دوست دارید برای دیگران هم انجام دهید. در حقیقت این موضوعی است که باید در سبک زندگی روزمره ما در ادارات، مغازه ها و... رعایت شود و اگر مسئول شدیم کار مردم را زود حل کنیم. دوم بدانیم قدم هایی که بر میداریم برای طاعت خداست یا معصیت و سوم اینکه اگر خودمان عیبی داریم دنبال عیب جویی دیگران نباشیم. نقد کردن خوب است ولی قضاوت های بدون علم خوب نیست.

در پایان گفتگو مسئول نهاد رهبری دانشگاه فرهنگیان گیلان برای همه آرزوی موفقیت داشتند.

/ 3 نظر / 22 بازدید
مهدی

حیف سعادت نداشتم برنامشون رو ببینم.

احمد

سلام ...ممنونم که سر زدید اپم ....گل همیشه بهارم خدا کند که بیایی

محمدرضا

سلااام ....وب خیلی جالب و پرمحتوایی دارین با افتخار لینک شدین متشکر از حضورتان